Учні 9-А класу разом із директором Куделею П.І. побували в Карпатах на триденній історичній краєзнавчій екскурсії

8 Жовтня – день перший.

Зупинка «Підгорецький замок»

12

Підгорецький замок – один із найкращих у Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями. Палац називали “польським Версалем”…

Мурований замок заснував у 1635 р. коронний гетьман Станіслав Конецпольський на місці давніх укріплень, що належали родині Підгорецьких.

До замкового комплексу входять: палац, оточений бастіонними укріпленнями, валами, ровами, чудовим парком, що знаходиться на декількох терасах і є пам’яткою садово-паркового мистецтва державного значення, римо-католицький костел XVIII ст. та заїжджий двір. Тамтешній парк належить до пам’яток садово-паркового мистецтва державного значення.

 Саме цю споруду зробили Лувром, коли знімали всім відомий пригодницький фільм «Д’Артаньян і три мушкетери». Тут проходили різні частини “Марлезонського балету”, і саме сюди Д’Артаньян привіз підвіски від герцога Бекінгема.

Зупинка «Золочівський замок»

3

Золочівський замок є однією з найвизначніших пам’яток культури й оборонної архітектури на теренах галицької землі…

Розміщений на невисокому пагорбі в заплаві двох річок, Золочівський замок свого часу слугував як для оборони, так і для житла. У 1634-1636 роках за проектом невідомого архітектора його спорудив Яків Собєський, батько Яна Собєського ‒ короля Польщі. У 1686 році на замовлення короля Яна ІІІ Собєського замок був оновлений і оздоблений творами мистецтва. В’їзна вежа, Китайський палац, великий житловий палац творять прекрасний ренесансний ансамбль замку.

У другій половині XVII століття Золочівський замок неодноразово зазнавав козацьких, татарських, турецьких нападів та облог. Від розкішного спадку замку в 1801 році залишилося небагато, серйозних утрат та руйнувань він зазнав і в ХХ столітті: у замку кілька разів змінювалися власники, поки він не став власністю держави. Упродовж віків Золочівський замок був і фортецею, і королівською резиденцією, і панською садибою, і навіть тюрмою та навчальним закладом.

Зупинка «Церква Святого Духа». 

5

 

Церква Святого Духа у Рогатині разом зі ще сімома дерев’яними церквами Карпатського регіону, за рішенням 37-ї сесії ЮНЕСКО, увійшла до списку Світової спадщини цієї міжнародної організації. Це – один із найдавніших дерев’яних храмів Галичини. Більше того – Святодухівську церкву відносять до найцінніших дерев’яних сакральних споруд України. У своєму зовнішньому вигляді вона зберегла унікальні для християнського світу архітектурні особливості церков Рогатинського Опілля. Рік народження – 1598. Іконостас було створено на замовлення і коштом Рогатинського братства. Замовлення виконували як місцеві малярі, так і майстри львівської іконописної школи. Гостей Церкви Зішестя Святого Духа приваблює легенда про те, що тут молилася Роксолана. Церква розташована за адресою: вулиця Роксолани, 10. Згідно з переказами, Настя Лісовська перед тим, як стати Роксоланою, дружиною турецького султана, жила у Рогатині і виховувалася в родині священика. Пам’ять видатної галичанки, яка впливала на доленосні для України рішення султана, сьогодні вшановує монумент у центрі Рогатина.

9 Жовтня – день другий.

Нас чекає гора Хом′як, що височить на самому сході масиву Ґорґани. Знаючи, що дорога далека і непроста, ми не полінувалися раненько встати. Дехто готувався до зустрічі з горою вже з 5 ранку. Враження від прогулянки серпантинною стежиною, що в’ється казковим лісом, поступово набираючи висоту, ми заховали глибоко в серці, щоб часом звертатися до них і мріяти про нову зустріч.

Ось вона – вершина нашої подорожі! Щоправда, повною мірою насолодитися красою краєвиду нам завадив густий туман.
13

На вершині гори згадуються відомі слова бардів ХХ століття, у тому числі й В.Висоцького… І це зрозуміло: від захопленого духу хочеться летіти думками вище неба, розумієш, наскільки ти – частинка природи, наскільки прекрасне людське життя!

15

Пройде час – і хтось із нас, можливо, напише неперевершені рядки майбутніх пісень про гори, про наші Карпати…

 Із Хом’яка спустилися до  Женецького водоспаду — одного з найкрасивіших водоспадів у Карпатах. Він розташований в урочищі  Женець, тому й назву таку отримав. Щоправда, його ще називають Гук.  До нього веде звивисто-крута стежина від полонини Хом’яків.

20

 10 Жовтня – день третій.

Наш наступний пункт – Буковель. Це вражаючий своїм розмахом європейський гірськолижний курорт. Чудові, гідні зусиль майстрів пензля, ландшафти; багатоповерховий паркінг (поки що недобудований і, можливо, тому безкоштовний); розвинена інфраструктура; канатна дорога. До речі, в Буковелі багато незакінченого будівництва… Воно триває, а тому сподіваємося, що у майбутньому побачимо чимало цікавих споруд.

 21

Дорогою додому екскурсійна група випробовувала на міцність підвісний міст, без жодної опори, між берегами гірської ріки. Найсміливіші пройшлися по ньому.

Краєвиди Рівненщини, Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини настільки вразили нас своєю красою, що враження від них манитимуть повертатися сюди знову і знову. Пам’ятаєте у Ліни Костенко: «Поїдемо поговорити з лісом, а вже тоді я можу і з людьми…»? Так от: у горах відпочиваєш душею, там людина вільна від побутової суєти, там є всі умови подумати про своє призначення на землі, про вічність. Це ми відчули під час нашої подорожі до Карпат. Дякуємо їм за миті, які зупинялися для розмови з собою, з душею.

 

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Перейти до панелі інструментів